Hej gÀnget! Hoppas allt Àr bra!

Black Friday Ă€r sakta pĂ„ ingĂ„ng. Vad Ă€r pĂ„ er Önskelista för detta Ă„ret?

  • 404@lemmy.zip
    link
    fedilink
    arrow-up
    4
    ·
    edit-2
    2 months ago

    TÀnkte kanske passa pÄ att köpa en ny datorskÀrm (och stativ) om jag hittar nÄn bra. NÄn som har tips?

    • Coelacanth@feddit.nu
      link
      fedilink
      arrow-up
      3
      ·
      2 months ago

      Jag har anvÀnt en Cooler Master Tempest GP27Q de senaste Ären och tycker det varit en otroligt prisvÀrd skÀrm för budgeten. Jag har i princip anvÀnt den som en tillfÀllig lösning medans jag vÀntar pÄ den perfekta 1440p miniLED-skÀrmen.

      GP27Q har bra HDR med vÀldigt stark fÀrgÄtergivning, absolut godtagbar prestanda i högkontrastsituationer. Man kan se haloing i vissa edge cases (typ ett FPS med vitt crosshair och ett rum i fullt svart mörker), men det Àr priset för en budgetlösning med bara 576 dimming zones. OvanpÄ det har den otroligt imponerande peak brightness vilket verkligen kan fÄ ljusa scener och partier att poppa.

      • 404@lemmy.zip
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        ·
        2 months ago

        Nice. Vad Àr ditt use case? Spel? Film? Annan media? Programmering?

        Letar egentligen efter en kontorsskĂ€rm (kanske skulle ha skrivit det nĂ€r jag bad om tips
) som inte gör ont i ögonen nĂ€r man glor pĂ„ kod/text 24/7, som har bra ljus- och kontrastalternativ och som funkar i alla typer av rumsljus. Sen Ă€r vĂ€l fĂ€rg och sjĂ€lva bildupplevelsen en bonus efter det

        • Coelacanth@feddit.nu
          link
          fedilink
          arrow-up
          2
          ·
          2 months ago

          Ah. Ja för mig Àr det mest underhÄllning, Àven om jag sitter och skriver pÄ den en del ocksÄ. Men jag hade nog inte gÄtt efter den om det var frÀmst produktivitetsÀndamÄl. 1440p 27-tum tycker jag Àr sweet spotten för gaming men för typ kodning eller kontorsarbete skulle jag hellre ha en ultrawide tror jag för mer skÀrmyta. Och som du sÀger fokusera pÄ annat Àn bildkvalitet och sÄdant.

          Kanske nÄnting som Dell U4025QW?

          • 404@lemmy.zip
            link
            fedilink
            arrow-up
            2
            ·
            2 months ago

            Haha ja jag har faktiskt kollat in Dell lite! Kommer stÀlla min gamla skÀrm bredvid sÄ jag tror 27" blir lagom. :)

  • Kjell@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    ·
    2 months ago

    Jag funderar pÄ att köpa en ny dator, eller rÀttare sagt CPU + moderkort + RAM. Min nuvarande Àr AMD 5600x och rÀcker till bra för spelen som jag spelar men jag Àr lite sugen pÄ en 9800X3D. Blir det bra rabatt pÄ nÄgon trÄdlös mus sÄ kan det bli en sÄn, om den funkar utan problem i Linux.

    TV brukar ha bra rabatter pÄ black friday men min TV Àr bara 2 Är sÄ den fÄr hÀnga med ett tag till.

    Förhoppningsvis kommer jag pÄ vad jag ska köpa för julklappar sÄ jag kan kolla in om det blir bra rabatt pÄ dom.

    • CybranM@feddit.nu
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      2 months ago

      EU5 kom precis ut och en 9800x3d hade inte varit fel. Dock sÄ innebÀr det nytt moderkort+ram ocksÄ vilket drar upp priset en hel del :(

      • Kjell@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        ·
        2 months ago

        Framförallt nu nÀr minnespriserna har skjutit i höjden. Fast om priserna fortsÀtter upp sÄ Àr det ju bÀttre att passa pÄ nu innan det blir Ànnu dyrare.

        • CybranM@feddit.nu
          link
          fedilink
          arrow-up
          3
          ·
          2 months ago

          Du ser det som en investering alltsÄ, kanske Àr lÀttare att övertala dig sjÀlv med det

    • Minnels@lemmy.zip
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      2 months ago

      Samma hÀr. Flyttat till radhus och det Àr mer skit nu Àn pÄ förra stÀllet. Kan bero pÄ barn dock. Less pÄ att spendera helgen pÄ att dammsuga.

  • PhotatoMan@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    2
    ·
    2 months ago

    Lite MC-prylar. Alpinestars ryggskydd och Quadlock mobilhĂ„llare till styret. Ångrar som fan att jag inte slog till i fjol nĂ€r det var bra black friday rabatter pĂ„ bĂ„da.

    • Rozzi@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      2 months ago

      Hej, fÄr man frÄga var du köper och skydd frÄn? Som ny mc-förare kÀnns det som en nÀstintill omöjlig uppgift att hitta vettiga klÀder till vettiga priser frÄn vettiga butiker.

      • PhotatoMan@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        ·
        2 months ago

        Jag har haft ögonen pÄ xlmoto.se. De hade rÀtt bra black friday erbjudanden i fjol. Annars Àr jag rÀtt lojal till lokala mc-handlarna nÀr det Àr snabbare puckar.

        Xlomoto har bÄde budgetvÀnliga alternativ som deras egna course och high end prylar om plÄnboken tillÄter.